Тарас Шевченко. Новый взгляд на художника сквозь время

28.02.2014

25 лютого з нагоди 200-ліття з Дня народження Тараса Шевченка в читальній залі Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» відбулася презентація книги доктора мистецтвознавства, лауреата Державної премії імені Т.Г.Шевченка Платона Білецького «Апостол України. Життя і творчість Тараса Шевченка». Зустріч ініціювали й організували відділення української мови та літератури Інституту філології та масових комунікацій спільно з Першою Національною Школою Телебачення.

Зважаючи на останні трагічні події, які сколихнули Україну, на початку заходу всі присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих захисників Майдану. 

У коментованому огляді книги Платона Білецького «Апостол України. Життя і творчість Тараса Шевченка», який провела кандидат філологічних наук, доцент відділення української мови та літератури Олена Коломієць, взяли участь не лише викладачі та студенти Університету «Україна», а й поважні гості: Євген Сверстюк, Вадим Скуратівський, Наталія Романова й Тетяна Яблонська.

Платон Олександрович Білецький (1922-1998) народився в сім’ї відомого літературознавця, академіка Олександра Івановича Білецького, дружина якого досконало знала французьку та німецьку мови і працювала викладачем. Навчався в Харківському художньому училищі, а потім – у Московському та Київському інститутах. Після закінчення займав керівні посади в Київському музеї західного та східного мистецтва, Літературно-меморіальному домі-музеї Тараса Шевченка в Києві. І саме з розповіді про життєвий і творчий шлях Платона Олександровича почала свій виступ його донька Олена Білецька. Із теплотою та хвилюванням показувала вона присутнім портрети своєї родини, згадувала, як батько вирішив написати свою першу книгу, як отримав Шевченківську премію, як з’явилася думка дослідити творчість Тараса Шевченка, який його завжди цікавив. «Коли померла мама, – згадує Олена Платонівна, – його кохана дружина, без якої він не уявляв свого життя,  єдиною відрадою, що тримала його на цьому світі цілих два роки, стала робота над цією книгою». Пригадала й те, які труднощі довелося подолати, аби знайти можливість видати цю роботу. Допомагала їй донька, не залишились осторонь друзі, і праця літературознавця «Апостол України. Життя і творчість Тараса Шевченка» побачила світ. Але сам Платон Олександрович місяць не дожив до цієї миті.

Із захопленням пригадував відому родину Білецьких і український письменник, доктор філософії, головний редактор газети «Наша віра», президент Українського пен-клубу, політв’язень радянського режиму Євген Сверстюк. «Прізвище Білецьких у часи моєї молодості – це 60-ті роки – було як промінь світла в темному царстві. У тогочасному Києві це були люди високої культури», – розповідав Євген Олександрович. Щоправда, йому був більше відомий батько Платона – Олександр Білецький, якого він вважав своїм авторитетом, і яким надзвичайно захоплювався. Що ж до книги «Апостол України. Життя і творчість Тараса Шевченка», то, на думку письменника, «…ця книжка не для тих, хто хоче знайомитися з Шевченком. Це для тих, хто вже знайомий із Шевченком». Адже тут представлена його біографія, передусім, як художника. Мало хто досліджував цей бік творчості митця зі знанням справи, із розумінням вартості картин, із умінням порівнювати.Тож Євген Сверстюк називає це видання унікальним, у якому Шевченко зображений як трудівник, а автор цікавиться особою поета.

Свої спогади про академіка Олександра Білецького, історію знайомства з його сином Платоном та цікаві випадки з життя автора книги «Апостол України» розповів ще один гість зустрічі-презентації – український мистецтвознавець, історик, літературознавець та публіцист, професор кафедри Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого Вадим Скуратівський. Він охарактеризував цю книгу як таку, що «просто і надзвичайно точно розкриває явище Шевченка; особливо цікава вона там, де починається розповідь про Шевченка-художника». Вадим Леонтійович захоплено ділився своїми враженнями від генія Шевченка, який «відійшов від малярства і упродовж року перетворив себе на академіка від гравіювання, блискуче відтворював будь-яку музичну мелодію, прегарно співав, був прекрасним актором». І все це зібрано й чудово описано у книзі Платона Білецького.

До речі, призначалася ця книга,у першу чергу, для російськомовної аудиторії. Але після розпаду Радянського Союзу, Платон Білецький втратив можливість видати свою працю в Росії, із приводу чого дуже сумував. «В Україні його рукопис усе ж видали, але це був майже «самвидав» при Інституті філософії, – пригадала мистецтвознавець, учениця Платона Олександровича Білецького Наталія Романова, – я дуже добре пам’ятаю ті дні, коли ми з його онучкою, яка приїхала з Франції, несли ці стосики з видавництва додому… Але було дуже шкода, що Платон Олександрович не дожив до цього дня». Вона висловила сподівання, що ця книга обов’язково знайде свого читача. Адже дуже важливо, коли про мистецтво пише художник, а не теоретик. Тим паче, що Платон Білецький створив науково-популярний текст, і його книга відкриє для читача чимало моментів із «художньої кухні», коли ескіз перетворюється на картину.

І, звичайно ж, який захід, присвячений Шевченку, без читання поезії? Студенти Університету «Україна» зачитали «Присвяту» Івана Франка, написану до 100-річчя Тараса Шевченка, слова Олеся Гончара, присвячені 150-річчю Тараса Шевченка, продекламували вірші Кобзаря «Думка», «Мені однаково», а також пролунала пісня на слова Шевченка «Думи мої». Наприкінці презентації директор Інституту філології та масових комунікацій Наталія Барна привітала гостей та вручила пам’ятні подарунки від імені президента Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» Петра Михайловича Таланчука.

Ця зустріч-презентація відкрила цикл заходів, що відбуватимуться в Університеті «Україна» з нагоди святкування 200-річчя з Дня народження Апостола України Тараса Шевченка. І в межах цієї програми в бібліотеці вже працює виставка-етюд «Тарасовими шляхами». До цієї експозиції увійшли репродукції офортів, портретів, малюнків, створених Шевченком, «Кобзарі» різних років видання, факсимільні та дискові книги, перша рукописна книга Тараса Шевченка «Три літа», наукові дослідження життя і творчості митця та ін. Із усіма цими експонатами кожен охочий може без перешкод ознайомитися, завітавши до читальної зали бібліотеки Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна». 

Координатор к. ф. н., доцент Олена Коломієць

Журналіст Ілона Юрчук

Фото Ольга Ольштинська

IMG_4712 IMG_4718 IMG_4726 IMG_4729 IMG_4732 IMG_4733 IMG_4735 IMG_4736 IMG_4738 IMG_4740 IMG_4750 IMG_4753 IMG_4757 IMG_4761 IMG_4765 IMG_4768 IMG_4793 IMG_4794 IMG_4800 IMG_4804 IMG_4805 IMG_4813 IMG_4816 IMG_4817 IMG_4818 IMG_4822 IMG_4831 IMG_4835 IMG_4842 IMG_4844 IMG_4846 IMG_4865 IMG_4866 IMG_4877 IMG_4881 IMG_4882 IMG_4886 IMG_4887

  • https://1tvs.com.ua/tvorcheskaya-vstrecha-s-viktorom-andrienko/ »
  • https://1tvs.com.ua/personalnaya-vyistavka-alinyi-shihanovoy/«

Контакты

Когда звонить

в будние дни с 09:00 до 22:00
в выходные с 12:00 до 21:00

Приемная комиссия:
+380 67 169-46-49,
+380 63 298-68-38
Текущие учебные вопросы:
+380 50 690-95-59

Схема учебного года и каникул

Куда приехать

Ул. Академика Доброхотова 7А,
Киевский Университет Права

Карта проезда

Общежитие Иногородним

Сообщества

facebook

Расписание Большое